Dry Goods and Staples: Costs for Packaged vs. Case vs. Bulk

To give you an example of the savings that are possible by buying in bulk, this chart details MOTHER EARTH NEWS author Craig Idlebrook’s buying experience in Maine. The best option — buying in large quantities through a food club — provides an average savings of 54 percent for 14 staple products over the supermarket price for the packaged versions. All prices are per pound.

Case: Multiple individual packages in a box (usually 10 or more)

Bulk: Minimally processed or whole foods in large containers; not packaged in smaller portions

 

Item

 

Supermarket
Package
Price

 

Case Price

 

Cost
Savings

 

Bulk Price

 

Cost Savings

 

Club Bulk
Price

 

Cost Savings

 

Required
Quantity for
Bulk Price

 
organic whole-wheat pasta  $3.29 $2.63 $0.66 (20%) $2.99 $0.30 (9%) $1.99 $1.30 (40%) 10 lbs
organic peanut butter  $6.49 $5.19 $1.30 (20%) $4.49 $2.00 (31%) $3.63 $2.86 (44%) 9 lbs
organic canola oil  $5.99 $4.80 $1.19 (20%) $4.19 $1.80 (30%) $2.81 $3.18 (53%) 35 lbs
organic whole-wheat flour  $2.00 $1.60 $0.40 (20%) $1.09 $0.91 (46%) $1.05 $0.95 (48%) 50 lbs
organic dried black beans  $2.91 $2.33 $0.58 (20%) $199 $0.92 (32%) $1.26 $1.65 (57%) 25 lbs
organic long-grain brown rice  $2.50 $2.00 $0.50 (20%) $1.49 $1.01 (40%) $1.15 $1.35 (54%) 50 lbs
organic whole rolled oats  $3.49 $2.79 $0.70 (20%) $1.09 $2.40 (69%) $1.12 $2.37 (68%) 50 lbs
organic sunflower seeds  $4.98 $3.98 $1.00 (20%) $1.69 $3.29 (66%) $1.99 $2.99 (60%) 50 lbs
organic raisins  $3.19 $2.55 $0.64 (20%) $2.69 $0.50 (16%) $2.09 $1.10 (34%) 30 lbs
nutritional yeast  $14.07 $11.26 $2.81 (20%) $6.59 $7.48 (53%) $4.97 $9.10 (65%) 50 lbs
popcorn  $2.59 $2.07 $0.52 (20%) $1.39 $1.20 (46%) $0.66 $1.93 (75%) 50 lbs
almonds  $9.78 $7.82

$1.96(20%)

$5.29 $4.49 (46%) $4.80 $4.98 (51%) 25 lbs
natural chocolate chips  $6.53 $5.22 $1.31 (20%) $4.09 $2.44 (37%) $2.55 $3.98 (61%) 50 lbs
honey  $5.05 $4.04 $1.01 (20%) $3.79 $1.26 (25%) $2.55 $2.50 (50%) 60 lbs

Read Save Money on Groceries for more money-saving ideas.





Post a comment below.

 

Janette
6/18/2012 4:56:48 PM
I know it sounds pretty rough, I am extremely low income, but if you can get several families together to purchase the minimum required say 60 lbs of honey, you can save that much more. Example, 3 families get together to purchase 60 lbs of honey (we have two adult children which makes 3 families) that brings the total cost to $51 for 20 lbs. It takes awhile to save that much for my husband and I, but the saving is worth it. The same with all the above products.

Delaney Hansen
12/8/2010 11:11:51 AM
Those are great savings, if you have the kind of budget to afford buying in the huge bulk amounts. With the economy as it is even buying in quantity is tough when you're no longer making even a halfway decent living.





Subscribe Today - Pay Now & Save 66% Off the Cover Price

First Name: *
Last Name: *
Address: *
City: *
State/Province: *
Zip/Postal Code:*
Country:
Email:*
(* indicates a required item)
Canadian subs: 1 year, (includes postage & GST). Foreign subs: 1 year, . U.S. funds.
Canadian Subscribers - Click Here
Non US and Canadian Subscribers - Click Here

Lighten the Strain on the Earth and Your Budget

MOTHER EARTH NEWS is the guide to living — as one reader stated — “with little money and abundant happiness.” Every issue is an invaluable guide to leading a more sustainable life, covering ideas from fighting rising energy costs and protecting the environment to avoiding unnecessary spending on processed food. You’ll find tips for slashing heating bills; growing fresh, natural produce at home; and more. MOTHER EARTH NEWS helps you cut costs without sacrificing modern luxuries.

At MOTHER EARTH NEWS, we are dedicated to conserving our planet’s natural resources while helping you conserve your financial resources. That’s why we want you to save money and trees by subscribing through our earth-friendly automatic renewal savings plan. By paying with a credit card, you save an additional $5 and get 6 issues of MOTHER EARTH NEWS for only $12.00 (USA only).

You may also use the Bill Me option and pay $17.00 for 6 issues.