The Secret to Affording Organic Food, Part 1


| 2/7/2019 9:38:00 AM


Organic Food 

My solution is this: A Grocery Expenses Chart. You can print it here or on my website, or you can simply use a good old fashioned notebook with lines. I use a chart every week to track my expenses and budget for the next week. It helps my family live a healthy lifestyle within a reasonable budget. We buy very high-quality raw ingredients, versus processed expensive organic food. We also will be growing a lot of food this upcoming year, so hopefully our grocery bill will go down a lot.

Chart Example

How to Use My Chart

Set a monthly goal at the top of the page.

Mark the Trip # in the month (so, if this is your first trip to the store in February, mark down #1). This helps provide a visual so that it’s easy to break up each month’s spending. Also, if you forgot the date you went to the store, you will know what trip # it was. It’s not a necessary feature, but one I find that is helpful. Mark down the date that you went to the store.
Save your receipts so that you can mark the subtotal down after each individual store run (even if you only spent $20!).
Don’t forget to add any Amazon or other online food purchases!
In the Notes section, comment on what items were indulgences or treats. In other words, where can you improve for next time? What items are over $10?
Add up the totals as you go in the Running Total section (so each trip in the month is added to the previous subtotal). Once you finish the month, start noting Trip #1 again for the next month.



Why Track $10 Items?

Did you know that if your organic butter costs $10 per pound and you buy 2 every week, you spend $1,040 on butter alone every year? This also means that you have to earn about twice that in your job just to pay for the butter (due to taxes taking roughly half of your earnings). Something that is seemingly low-cost can really add up over time. It pays to focus on those $10 indulgences, because if you get two $10 treats each time you go to the store, you are then spending that same amount on a treat instead of for something that is really necessary for the family’s survival.



Subscribe Today - Pay Now & Save 64% Off the Cover Price

Money-Saving Tips in Every Issue!

Mother Earth NewsAt MOTHER EARTH NEWS, we are dedicated to conserving our planet's natural resources while helping you conserve your financial resources. You'll find tips for slashing heating bills, growing fresh, natural produce at home, and more. That's why we want you to save money and trees by subscribing through our earth-friendly automatic renewal savings plan. By paying with a credit card, you save an additional $5 and get 6 issues of MOTHER EARTH NEWS for only $12.95 (USA only).

You may also use the Bill Me option and pay $17.95 for 6 issues.

Canadian Subscribers - Click Here
International Subscribers - Click Here
Canadian subscriptions: 1 year (includes postage & GST).


Facebook Pinterest Instagram YouTube Twitter flipboard

Free Product Information Classifieds Newsletters

click me