Test Your Ability to Live on Less: How Far Can You Make $20 Go?


| 4/22/2009 2:21:34 PM


During these tough times it might be interesting to find out how far you can make $20 go. Here is the challenge: during the course of a week (or a day!), start out with one $20 bill in your wallet. Keep track of how you were able to meet regular expenses with the $20. You could, of course, use it all on a tank of gas. But consider some of your usual non-essential purchases, such as lunch, a magazine, a latte or a car wash.

See how far you can make that bill stretch. Show us how thrifty you can be.

Post your results in the comment section below.

 

redring
5/10/2009 12:33:18 AM

The dollar tree is my friend!!! $12 buys a pack of 12 sponges cut in half to make 24. 1 pack of dryer sheets that are mainly used in my towl basket to keep them smelling nice. the box gets replaced once a year. 1 bottle of fabric softner diluted with water and a sponge soaked in it that is thrown in the dryer to replace sheets. This gets odd right? At the local indian store I get a box of henna hair dye that covers two dieings $1. thats $4 total. trade some garden seeds online .50 for shiping of my seeds. Swap a dvd for another I want to watch. $2.50 to ship mine. total $7 so far. I cold go on but it comes down to working with others gets me the best deals. I think closer comunitys get us all farther.


Shawna_6
5/9/2009 11:40:09 PM

How far can $20 go? I have to admit some of the comments made we great, if you actually have the time to do so! I personally own and run my own company with very little time left over for anything else. Basically I pick up the newspapers twice a week with the mail. Have a look through the flyers and do a shop when I am out buying supplies. I check off the things that are extremely cheap, buy several of the same item and stock up. This way, I can go without grocery shopping for over a month or more, (especially now with the garden growing)! Another thing I tend to do is out of season sales - I find that retailers like moving stock (which promotes their business), so when the season is over you can find new clothing etc for cheaper than many used / second hand retailers. (I found name brand jeans which would sell for $40 I get for $7 - New! - and the same style is in the next year). Just pay attention and be aware, and it will naturally happen.


Donna_48
5/8/2009 4:33:45 PM

I spend $300 a month on groceries, feeding a family of five and often other guests. I make nearly everything from scratch.Anything premade is a rarity.Bread, pie crust,pizza dough all from scratch.Canning garden goods and deer meat helps maintain this budget.If I see a fruit tree loaded and noone seems to be harvesting the fruit, I go to the door and knock and ask if I can pick, most everyone is overjoyed that the fruit is picked up so they can mow easier.(I live in the city).I had three pear trees and two apple trees to pick last year,$0. free food.I canned it and we have enjoyed it all winter.






Subscribe Today - Pay Now & Save 64% Off the Cover Price

Money-Saving Tips in Every Issue!

Mother Earth NewsAt MOTHER EARTH NEWS, we are dedicated to conserving our planet's natural resources while helping you conserve your financial resources. You'll find tips for slashing heating bills, growing fresh, natural produce at home, and more. That's why we want you to save money and trees by subscribing through our earth-friendly automatic renewal savings plan. By paying with a credit card, you save an additional $5 and get 6 issues of MOTHER EARTH NEWS for only $12.95 (USA only).

You may also use the Bill Me option and pay $17.95 for 6 issues.

Canadian Subscribers - Click Here
International Subscribers - Click Here
Canadian subscriptions: 1 year (includes postage & GST).


Facebook Pinterest Instagram YouTube Twitter flipboard

Free Product Information Classifieds Newsletters