How Food Co-ops Thrive in California

The California Berkeley People's Office explains how their co-op food buying process saves money for co-op members.
MOTHER EARTH NEWS Editors
July/August 1970
Add to My MSN

Co-op food buying. . . and here's how they do it in California, as reported by the Berkeley People's Office. See, there's nothing to it!
PHOTO: FOTOLIA/KHENG GUAN TOH


Content Tools

Related Content

Photo of the Week: Taste of the Farm

Tasty jars of canned food await readers in this Photo of the Week. Continue posting your photos for ...

More Americans Buy Bulk Foods

Bulk food sales rose 15 percent in 2009 and are expected to keep growing through 2010. That will kee...

Navitas Naturals Adds Organic Hemp Seed to Leading Line of Superfoods

Hemp seed is a powerful source of protein, Omega-3, vitamins and minerals, and has a delicious nutty...

Mother Earth Resources Co-Op at the MOTHER EARTH NEWS FAIR

GRIT Assistant Editor Caleb Regan talks to a representative of the Mother Earth Resources Co-Op, one...

Co-op food buying. . . and here's how they do it in California, as reported by the Berkeley People's Office. See, there's nothing to it!

The food-buying co-ops take cooperation among members to make them work but savings are really something (20% to 50%). They function this way:

Buying Fresh Food for the Co-op

Neighborhood groups of five to eight living units get together and send representatives to a Thursday night central meeting. Every adult pays a non-refundable, one-time kitty fee of $2.00 or more as a cushion for fronting the money to buy things. At the meeting, orders are taken from the representatives of each group for fruit and vegetables.

At 6:00 AM Saturday morning, three or four people go down to the Farmer's Market in San Francisco and buy organically grown fruits and vegetables in boxes or crates and save lots of money.

Between 10:30 and 12:30 everyone comes and gets his stuff at a central location. The price per lb. is a bit marked up to cover waste - there's always left-over stuff since you have to over-buy a little (crates come in standard amounts). Markups might be 1¢ lb. for items under 10¢ lb., 2¢ under 20¢ lb. 3¢ under 30¢ lb. etc.

You'll need:

  • Large vehicles (two if over .30 living units are buying)
  • Two bookkeeper-cashiers and a table
  • Space-two or three spaces in your parking lot
  • Two or three scales ($1.00 to $3.00 used at Value Village in Richmond or Oakland or at Flea Markets, baby scales are best)
  • Cash to pay the farmers - no checks accepted
  • Paper bags and boxes so people can carry their stuff home
  • One person to dispose of left-overs (see dry goods below)

Buying Cheese for the Co-op

Domestic and imported cheese at a 20% discount (on 20 lbs. or more) is available from the Cheese Board on Vine near Walnut in Berkeley.

The order, composed of each group's orders combined is phoned in on Tuesday morning (make sure and tell them you're a new group), and picked up at 8:00 p.m. Friday night. It is paid for then.

The cheese is cut up and weighed on Friday night, and put into packages for each group. It is distributed to group representatives on Saturday morning with produce or dry goods (see below). Group reps pay the cashier for their group's order.

You'll need two to three people to handle cheese.

Buying Dry Goods for the Co-op

Once a month or so you may want to buy good, organic dry goods. The prices are well below even non-organically grown things bought in the supermarket. You may want to contact Bill O'Connell or Marcia Binder at For the Love of People on Telegraph in Oakland just this side of the new freeway overpass on the right as you head south. They are a health food co-op and they get good things at low prices if you buy in large quantities (like 100 lbs. of flour, 30 lbs. of raisins, etc.)

For the Love of People needs our help in going and getting the stuff, as their truck can't hold too much. Contact other co-ops to find out when everybody's going, and a caravan of People's co-ops can go together to the wholesalers.

Sometimes dry goods can be purchased in large quantities at very reasonable prices therefore:

  • Storage space is needed, preferably a kitchen or room with a sink

Maybe you could wheedle out a basement room from your landlord or manager (ask the latter to join, if he's a resident!) near where you distribute produce. You also need plastic-bag lined garbage cans and five gallon ice cream containers for storage, as well as ladies, scoops (cut out plastic bleach bottles are great!) and funnels. Also jars for honey, peanut butter and oil.

  • Lots of front money is needed

One way is to sell $5.00 or more worth of Script to members, enough to cover the cost completely each time you make a dry goods run. Members then pay in script for dry goods!

The same price mark-up system as for produce is advised. There is always waste.

Dry goods are distributed at the same time as produce.

Bookkeeping for dry goods is easy with Script. Script in $1.00 amounts can be used, with purchases which come to under or over the even dollar being paid in script and change. You'll need one or two cashiers, and one or two people to help weigh things out. (P.S. Script could be paper, coins, special stamped objects, you name it.)

General hints: In the case of produce and dry goods, everyone weighs his own and tallies his bill, with the cashier checking the addition. Equal participation and equal responsibility. It works if you're careful to be accurate. Cheese is another story. Cutting is tricky as cheese varies in density from one kind to another. Waste is more costly at 70¢ to 90¢ per lb.

Produce buyers should try to get to know the farmers and should draw up the price list on the way back. A blackboard is handy for listing prices.


Previous | 1 | 2 | Next






Post a comment below.

 








Subscribe Today - Pay Now & Save 66% Off the Cover Price

First Name: *
Last Name: *
Address: *
City: *
State/Province: *
Zip/Postal Code:*
Country:
Email:*
(* indicates a required item)
Canadian subs: 1 year, (includes postage & GST). Foreign subs: 1 year, . U.S. funds.
Canadian Subscribers - Click Here
Non US and Canadian Subscribers - Click Here

Lighten the Strain on the Earth and Your Budget

MOTHER EARTH NEWS is the guide to living — as one reader stated — “with little money and abundant happiness.” Every issue is an invaluable guide to leading a more sustainable life, covering ideas from fighting rising energy costs and protecting the environment to avoiding unnecessary spending on processed food. You’ll find tips for slashing heating bills; growing fresh, natural produce at home; and more. MOTHER EARTH NEWS helps you cut costs without sacrificing modern luxuries.

At MOTHER EARTH NEWS, we are dedicated to conserving our planet’s natural resources while helping you conserve your financial resources. That’s why we want you to save money and trees by subscribing through our earth-friendly automatic renewal savings plan. By paying with a credit card, you save an additional $5 and get 6 issues of MOTHER EARTH NEWS for only $12.00 (USA only).

You may also use the Bill Me option and pay $17.00 for 6 issues.